• parafia1
  • Krzyze
  • parafia3
  • kamyki1
  • parafia2
  • Pisanki1
  • parafia4
  • krokus1
  • Konto parafii

cathopic 1501509102165809m

Posłaniem osób konsekrowanych jest nieustanne przypominanie, że doczesność nie jest celem, ale drogą prowadzącą do celu – życia wiecznego – podkreśla bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w liście przed Dniem Życia Konsekrowanego. Obchodzony jest on w Kościele katolickim w Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego.

 

Komunia, uczestnictwo i misja w życiu osób konsekrowanych

List Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Dzień Życia Konsekrowanego 2.02.2022 r.

Życie konsekrowane jako dar Boga Ojca udzielony jego Kościołowi za sprawą Ducha Świętego, od samego początku jest drogą specjalnego naśladowania Jezusa Chrystusa (por. VC 1). Osoby konsekrowane żyjąc na ziemi, pragną mieć wzrok utkwiony w niebo. Poprzez ewangeliczne rady: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, pokazują nam, że choć jesteśmy zanurzeni w doczesności, to celem naszego życia jest Królestwo Niebieskie. Oddając się do dyspozycji Chrystusa w Jego Kościele, stają się dla nas braćmi i siostrami, kimś bardzo bliskim. Modlą się za nas i służą nam w przeróżnych dziełach apostolskich, uczestnicząc

w ten sposób w naszej codzienności. Patrząc na siostry zakonne, ojców i braci, na dziewice konsekrowane, wdowy i pustelników możemy powiedzieć – «są to ludzie Boga».

Życie konsekrowane – jak pisze św. Jan Paweł II – ma wielkie znaczenie właśnie dlatego, że wyraża nieograniczoną bezinteresowność i miłość, co jest szczególnie doniosłe zwłaszcza w świecie zagrożonym przez zalew spraw nieważnych i przemijających. Gdyby zabrakło tego konkretnego znaku, należałoby się obawiać, że miłość ożywiająca cały Kościół ostygnie, że zbawczy paradoks Ewangelii straci swą ostrość, że «sól» wiary zwietrzeje w świecie ulegającym sekularyzacji (VC 105).

Dziś w Uroczystość Ofiarowania Pańskiego obchodzimy kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Jest to okazja, by choć na chwilę spojrzeć na życie naszych braci i sióstr, by podziękować za dar ich powołania.

Wspólnota – drogą do komunii z innymi

W dzisiejszej Ewangelii jesteśmy świadkami jak Maryja i Józef przybywają do Świątyni Jerozolimskiej, by ofiarować Jezusa. Tam spotykają Symeona, człowieka prawego i pobożnego oraz prorokinię Annę, wdowę podeszłą w latach. Symeon i Anna reprezentują wszystkich, którzy wiernie i wytrwale oczekują spełnienia Bożej obietnicy. Ich wierność zostaje nagrodzona – Duch Święty pozwala im rozpoznać w małym Dziecku obiecanego Mesjasza. W ten sposób wokół Jezusa tworzy się szczególna wspólnota – wspólnota jedności ducha, do której i my, przez wiarę, jesteśmy zaproszeni.

Scena ofiarowania Pana Jezusa przypomina nam, że Boże obietnice spełniają się zawsze, choć może nie zawsze tak, jak to sobie wyobrażaliśmy. W proroczych słowach Symeona, Pan Bóg odsłania nam misję swego Syna, który jest: ZBAWIENIEM dla wszystkich narodów, ŚWIATŁOŚCIĄ na oświecenie dla pogan i CHWAŁĄ swego Ludu. Jednocześnie słyszymy trudne słowa skierowane do Maryi: Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu (Łk 2, 34-35). Misja Jezusa i wspólnoty, która gromadzi się wokół Niego, choć jest drogą naznaczoną cierpieniem, to ostatecznie prowadzi do odzyskania utraconej przez grzech pełni RADOŚCI.

Osoby konsekrowane stylem swego życia pokazują nam, że wspólnota jest wielkim darem dla każdego człowieka. W tej wspólnocie istotne miejsce zajmuje postawa czuwania i oczekiwania. Ten bowiem, kto kocha, ten czuwa, a ten kto czuwa, oczekuje nadejścia ukochanej osoby. Wspólnota żyjąca miłością, nie zatrzymuje się w drodze. Jest to wspólnota, która zmierza w określonym celu, tym celem jest życie wieczne. W jej tworzeniu ważny jest wzajemny szacunek, otwartość i zrozumienie. Dzięki temu rodzi się komunia jedności w wierze, jedności w nadziei i jedności w miłości. Ta jedność sprawia, że każdy czuje się potrzebny i obdarzony miłością; w tej wspólnocie nikt nie jest wykluczony. Jest ona nieustannym przechodzeniem od ja do Ty i od Ty do my.

Wiemy doskonale, że nie jest łatwo dziś budować jedność, a zwłaszcza gdy doświadczamy tak wielu podziałów w naszych rodzinach, społeczeństwie i świecie. Osoby konsekrowane pokazują nam, że mimo wszystko jesteśmy w stanie budować jedność, o ile Chrystus staje się centrum naszego życia. Tak jak w Świątyni, Dziecię Jezus połączyło wiele pokoleń, tak i dziś może się to dokonywać w naszych ludzkich spotkaniach. Od nas jednak zależy, czy przyjmiemy drugiego człowieka, z całą jego historią życia… Oby dla nikogo nie zabrakło miejsca w gospodzie naszego serca.

Zaangażowanie – uczestnictwem w codzienności

Ofiarowanie Pańskie w swej duchowej głębi wyraża się w znakach zewnętrznych i jest świadomym zaangażowaniem w rzeczywistość przeżywanej wiary we wspólnocie. Święta Rodzina składa w ofierze dwa gołębie, jako znak wypełnienia Prawa, które mówiło, że każde pierworodne dziecko płci męskiej ma być ofiarowane Bogu (por. Kpł 12, 1-8). Ich przyjście do Świątyni to nie tylko bierna obecność ale świadome uczestnictwo i zaangażowanie w życie wspólnoty. Jak mówi św. Jakub Apostoł: wiara bez uczynków jest martwa (Jk 2,26). Potrzeba zatem i naszego ludzkiego zaangażowania w życie Kościoła, naszego współdziałania, by mogło dokonać się dzieło Boże.

Osoby zakonne ślubują żyć według trzech rad ewangelicznych: czystości, ubówstwa i posłuszeństwa. Czystość, jest wyrazem prawdziwej miłości, ubóstwo – znakiem wolności od różnego rodzaju form zniewolenia, zaś posłuszeństwo oznacza dyspozycyjność dla miłości. Dziś gdy coraz bardziej wydajemy się być zatopieni w doczesności, nabierają one szczególnego znaczenia. Rady ewangeliczne są wyrazem całkowitego oddania i zawierzenia Bożej Opatrzności swoich planów i swojego życia. W ten sposób konsekrowani wiążą się w ścisły sposób ze wspólnotą Kościoła, którą ubogacają swoimi charyzmatami.

Misja – posłaniem w pokoju Chrystusa

Siostry, ojcowie i bracia, żyjący w różnych formach życia konsekrowanego pokazują nam jak podejmować czynną współpracę w przemianę tego świata. Przeżywając swoją konsekrację w świecie i w łączności ze światem, starają się na podobieństwo zaczynu przepoić wszystko duchem ewangelicznym dla umocnienia i wzrostu Ciała Chrystusowego. Czynią to poprzez osobiste świadectwo chrześcijańskiego życia (VC 32). W ten sposób starają się przybliżyć obraz Boga jako Ojca, który zatroskany jest o swoje dzieci. Dzięki temu Bóg staje się coraz bardziej znany i kochany.

Posłaniem osób konsekrowanych jest nieustanne przypominanie nam, że doczesność nie jest celem ale drogą prowadzącą do celu – życia wiecznego. Ich powołanie i misja, to odpowiedź miłości ludzkiej, na miłość Bożą. Tej miłości potrzebujemy dziś, gdy doświadczamy zagubienia duchowego, niepewności jutra i cierpienia tak wielu naszych sióstr i braci. Stąd też wspólnoty życia konsekrowanego są posłane, by ukazywać wartość chrześcijańskiego braterstwa, którego fundamentem jest uzdrawiająca moc Ewangelii.

Zakończenie

Drodzy bracia i siostry, niech zakończeniem naszego rozważania z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego będą słowa św. Jana Pawła II: Kościół pod żadnym pozorem nie może wyrzec się życia konsekrowanego, ponieważ ukazuje ono wyraziście jego szczególną naturę oblubieńczą. To z niego rodzi się zapał i moc głoszenia Ewangelii całemu światu. Potrzebni są bowiem ludzie, którzy będą ukazywać ojcowskie oblicze Boga i macierzyńskie oblicze Kościoła, którzy będą umieli zaryzykować własnym życiem, aby inni mieli życie i nadzieję. Kościół potrzebuje osób konsekrowanych, które zanim podejmą służbę w takiej czy innej sprawie pozwalają się przemienić Bożej łasce i stosują się całkowicie do nakazów Ewangelii (VC 105).

Prośmy zatem dobrego Boga, by nigdy nie zabrakło powołań do życia konsekrowanego. Tym zaś którzy zostali obdarzeni łaską powołania i podążają drogą rad ewangelicznych niech towarzyszy wierna miłość – aż do końca.

+ Jacek Kiciński CMF

Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP

Święto Ustanowienia Sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii

wielkiczwartek2024B

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2024

ŚRODA

Więcej…

Rocznica śmierci biskupa Jana Pietraszki

334050911 756739702410798 9114332683523115395 n

2 marca 2024 r. przypadała 36 rocznica śmierci Czcigodnego Sługi Bożego biskupa Jana Pietraszki.
Karol Wojtyła kiedy został papieżem,w liście do biskupa napisał "Dziękuję więc za to że mi swego czasu Drogi Biskupie Janie pokazałeś drogę do młodzieży akademickiej.

Więcej…

Planowany remont elewacji kościoła

parafia1

Kochani Parafianie,
Po konsultacji ze specjalistami ds. budownictwa - podjeliśmy decyzję o konieczności renowacji i zabezpieczenia elewacji murów kościoła.

Zakres prac obejmie zachodnią stronę kościoła oraz wieżę.
Przypuszczalny koszt tej inwestycji wraz z wypożyczeniem specjalnych rusztowań sięgających wieży wniesie około 130 000 zł.
Dlatego podobnie jak z modernizacją cmentarza i wcześniejszymi remontami propujemy aby ofiary z tacy w 3 niedzielę miesiąca przeznaczyć na cele remontowe. 
Wpłat można dokonywać również przelewem na konto parafialne: 
36 8437 0002 0014 0723 8949 0001
z dopiskiem „DAROWIZNA NA KULT RELIGIJNY”.
Odbiorca: Parafia rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego, 43-374 Buczkowice.
Przelew umożliwia odpisanie wpłat od podatku.

Wszystkim, którzy zaangażują się w tą inwestycję już dziś w imieniu swoim, jak i wszystkich Parafian serdecznie dziekuję.
Bóg zapłać. Więcej…

Wielki Post: czas pokuty

Wielki Post info ogólne 740x620

Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia.

Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tradycyjnie trwa 40 dni na pamiątkę 40-dniowego postu Jezusa Chrystusa na pustyni.

Więcej…

Konto parafii

konto2024

Transmisja

clemens portrait

Msza Święta o godzinie 09:00 w niedzielę i Święta.


MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELĘ I ŚWIĘTA

07:00, 09:00, 11:00, 18:00

MSZE ŚWIĘTE W TYGODNIU
06:30,
17:30 
(od 01.X do środy Wielkiego Tygodnia),
18:00 (od Wielkanocy do 30.IX),
20:00 (w wakacyjne środy).

MSZE ŚWIĘTA z obrzędem udzielenia CHRZTU ŚW.
11:00 (w trzecią niedzielę miesiąca co 2 mies)


SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

Codziennie 20 minut przed Mszą Świętą (z wyjątkiem wieczornej niedzielnej Mszy Świętej).
W październiku o 06:10 i 20 min. przed różańcem.
W listopadzie o 06:10 i o 17:00 przed wypominkami.


NABOŻEŃSTWA ZWIĄZANE
Z POSZCZEGÓLNYMI OKRESAMI ROKU LITURGICZNEGO


Roraty adwentowe od poniedziałku do soboty - godz. 17:30

Gorzkie Żale - w niedziele wielkopostne o godz. 17:00.

Droga Krzyżowa w wielkopostne piątki
 09:00 - dla dorosłych, 
 17:00 - dla rodzin (od 01.04 17:30),
 19:30 dla młodzieży.

Nabożeństwa majowe
w każdy dzień maja po Mszy św. wieczornej,
w niedziele o 17:30

Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa
 w tygodniu - po Mszy św. wieczornej, w niedziele o 17:30.

Nabożeństwa różańcowe
w październiku codziennie o godz. 17:00.


INNE NABOŻEŃSTWA W CIĄGU ROKU

Wypominki roczne za zmarłych
w każdy wtorek po wieczornej Mszy Świętej

Nieszpory niedzielne lub nabożeństwa okresowe
o godz. 17:30.

Nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w każdą środę po Mszy Świętej

Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
w każdy piątek
w miesiącach IV, VII, VIII, IX, XI po wieczornej Mszy Świętej
w pozostałe miesiące po porannej Mszy Świętej.

Pierwszy Czwartek Miesiąca
Godzina Święta godzinę przed Mszą Świętą wieczorną

Pierwszy Czwartek Miesiąca
Spowiedź dla szkoły podstawowej i gimnazjum

godzina przed Mszą Świętą wieczorną

Pierwszy Piątek Miesiąca
Spowiedź godzina przed wieczorną Mszą Świętą

Pierwsza Sobota Miesiąca
Msza Święta o godzinie 09:00 połączona z nabożeństwem wynagradzającym ku czci NSM.