pomnik100

Biskup Piotr Greger 11 listopada sprawował Mszę św. w intencji ojczyzny w naszym kościele parafialnym. W czasie kazania przypomniał o tym, że dar wolności nie jest celem samym w sobie, lecz ma prowadzić do miłości. Po liturgii biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej pobłogosławił pomnik upamiętniający 100 lat niepodległości Polski.

bierzmowanie1

Biskup Piotr Greger w dniach 9 i 11 listopada 2018 r. wizytował parafię pw. Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach. Spotkał się z uczniami szkoły podstawowej, rozmawiał z młodzieżą i nauczycielami, odwiedził chorą osobę, gościł w domu rodziny wielodzietnej. Duchowny spotkał się z członkami rad parafialnych oraz udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodych ludzi.

W niedzielę, 11 listopada, biskup błogosławił dzieci oraz matki oczekujące potomstwa. Po Mszy za ojczyznę poświęcił pomnik na 100-lecie niepodległości. Następnie, spotkał się z grupami formacyjnymi dzieci i młodzieży. Odmówił Różaniec za zmarłych na cmentarzu parafialnym i Koronkę do Bożego Miłosierdzia w domu Sióstr Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny.

fransziszek polska

Do Czcigodnego Brata Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Sto lat temu, w dniu 11 listopada, Polska odzyskała niepodległość. Wraz z zakończeniem I wojny światowej zamknął się okres dominacji rosyjskiej, pruskiej i austriackiej nad narodem, który przed rozbiorami współtworzył historię chrześcijańskiej Europy, wnosząc całe bogactwo własnej, szlachetnej kultury i duchowości.

Serdecznie  pozdrawiam  polskich  pielgrzymów.  Drodzy  bracia i siostry, w niedzielę przypada 100. rocznica niepodległości Polski. Z tej okazji jednoczę się w dziękczynnej modlitwie z wami i z wszystkimi waszymi rodakami.

Życzę, by naród polski mógł żyć darem wolności w pokoju i pomyślności, budując szczęśliwą przyszłość ojczyzny w jedności osadzonej na duchowym dziedzictwie przodków i na bratniej miłości. Niech zawsze wam towarzyszy opieka Maryi Królowej Polski i Boże błogosławieństwo!

W niedzielę 04.11. 2018 r o godzinie 11 przeżywaliśmy Mszę Świętą Rodzinną, a także uroczyste rozpoczęcie roku formacyjnego Oazy Dzieci Bożych. Po roku uczęszczania na scholkę przyjętych zostało aż 12 dziewczynek, które swoim śpiewem chcą uwielbiać Boga i zbliżać się do Niego uczęszczając co tydzień na spotkania. Swój medalik otrzymały również dwie nowe animatorki, które podjęły się opieki nad grupą. Ostatnim etapem uroczystości było przyjęcie przez animatorki i moderatorkę świec, które symbolizują światło Chrystusa, które chcą przekazywać dalej.

wypominki1

Przez cały listopad w parafiach katolickich odprawiane są tzw. „wypominki”. To szczególna pamięć o zmarłych. Polegają na  wyczytywaniu imion i nazwisk osób nieżyjących. Zanoszone są za nich też modlitwy i śpiew. Tradycja sięga X wieku.

ws1

Dzisiejsza uroczystość ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem dzisiaj wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń).

wszystkichswietych

czysciec

Miesiąc listopad, zwłaszcza pierwsze jego dni stanowią okazję do uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych. Uzyskiwanie odpustów przez wiernych w Kościele katolickim ma wielowiekową już tradycję. Odpust zupełny jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych - ratuje dusze z czyśćca. Oto okoliczności umożliwiające uzyskanie odpustu w najbliższych dniach:

18dzien papieski

XVIII Dzień Papieski, który w jedności z papieżem Franciszkiem, przeżywamy w niedzielę 14 października, pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa” jest poświęcony tematowi ojca.

7 października Kościół wspomina Matkę Bożą Różańcową. W tym dniu, podczas Mszy Świętej rodzinnej, dzieci, które w bieżącym roku szkolnym przystąpią do Pierwszej Komunii Świetej, otrzymały swoje różańce.